Każdy z nas wie, czym jest karta SIM, ale czy wiesz, czym jest karta eSIM? To stosunkowo nowa technologia i warto być z nią na bieżąco, bo rozwija się szybko i ma wiele zalet. Wkrótce może stać się standardem, tak jak obecnie karta SIM. Karta eSIM może przypominać stosowane w USA karty wirtualne. Wirtualne karty to substytut tradycyjnych kart SIM, na stałe umieszczanych w wybranych modelach telefonów. E-SIM różni się tym, że jest cyfrowym rozwiązaniem, które umożliwia aktywację karty na urządzeniu bez konieczności fizycznego jej przekładania.
Co oznacza ta zmiana? Jaka jest różnica między kartą eSIM a fizyczną kartą SIM i dlaczego ma to znaczenie?
SIM to skrót od Subscriber Identity Module, czyli technologii umożliwiającej operatorowi sieci komórkowej dopasowanie Twojego urządzenia do Twojego konta, dzięki czemu możesz komunikować się za pośrednictwem jego sieci. Kiedy operator komórkowy udostępnia Ci fizyczną kartę SIM, rejestruje jej unikalny identyfikator w swojej sieci. Po włożeniu karty SIM do urządzenia, zarejestruje je w sieci i będzie gotowe do pracy. Znamy to wszyscy i większość z nas z tego korzysta.
eSIM nie jest kartą fizyczną, lecz cyfrową. Można pobrać zdalnie i zapisać, a następnie aktywować na urządzeniu. Technologia eSIM, wykorzystuje obwody zwykle znajdujące się w fizycznej karcie SIM i instaluje ją w urządzeniu mobilnym, które można następnie aktywować za pomocą oprogramowania. Wykonanie procedury konfiguracji (często obejmującej kod QR od operatora), umożliwia urządzeniu mobilnemu dołączenie do sieci operatora bez konieczności posiadania fizycznej karty SIM.
eSIM jest skrótem od Embedded SIM. Jest to całkowicie wirtualna karta SIM, którą użytkownik otrzymuje drogą cyfrową i aktywuje ją na swoim urządzeniu w kilka sekund. Karta zapisuje się w niewielkim module wbudowanym na stałe w smartfon, smartwatch czy tablet.
W praktyce oznacza to, że nie trzeba już fizycznie wkładać kart SIM do telefonu. Urządzenie łączy się z siecią komórkową tak, jakby była w nim zwykła karta SIM. Można jej także używać jako DualSIM, gdzie drugą kartą będzie fizyczny SIM (np. z pakietem danych).
eSIM pozwala utworzyć unikalny profil użytkownika i zakodować wszelkie dane wirtualnie.
Trochę z historii e-SIM
Pierwsze urządzenie wyposażone w eSIM pojawiło się w 2015 roku, ale technologia ta zaczęła być bardziej wykorzystywana dopiero mniej więcej w 2019 roku, po premierze iPhone’a XR (wydanego w 2018 roku). Był to pierwszy iPhone oferujący obsługę dwóch kart SIM – jednej fizycznej nano-SIM i jednej eSIM. Wszystkie urządzenia Google Pixel od Pixela 2 obsługują dwie karty SIM, podobnie jak najnowsze modele Samsunga Galaxy i kilka telefonów innych operatorów. Począwszy od linii iPhone’a 14 i w kolejnych modelach, Apple oferuje opcję jednoczesnej aktywności dwóch profili eSIM, całkowicie rezygnując z fizycznego gniazda.
Korzyści eSIM
Najbardziej oczywistą zaletą korzystania z karty eSIM jest to, że nie trzeba udawać się do stacjonarnego punktu operatora, aby odebrać fizyczną kartę SIM, ani czekać, aż dotrze ona w przesyłce. Można zarejestrować się w planie mobilnym i aktywować go natychmiast, skanując kod QR, korzystając z aplikacji operatora lub nawet ręcznie, tworząc profil operatora.
Większe bezpieczeństwo – w przypadku zgubieniu czy kradzieży telefonu niepowołana osoba nie będzie miała dostępu do naszej karty. W przeciwieństwie do karty fizycznej, karty eSIM nie można wyjąć z obcego urządzenia i przełożyć go do swojego telefonu.
Łatwe przełączanie się między operatorami – np. podczas podróży zagranicznych, aby skorzystać z usług innego operatora i przełączyć się oraz aktywować eSIM w lokalnej sieci, będzie wystarczył zakup odpowiedniej oferty przez Internet i pobranie jej prosto na telefon (zwykle przez zeskanowanie QR-code). Pozwala to uniknąć opłaty roamingowej i jest prostsze niż zakup startera w sklepie stacjonarnym na miejscu.
Czy eSIM jest lepszy od fizycznej karty SIM?
To jedno z tych subiektywnych pytań, w przypadku których znaczenie ma to, co osobiście uważasz za „lepsze”. Rozwiązanie to może okazać się bardzo korzystne dla osób podróżujących, które dokonują zakupu “na ostatnią chwilę”. Kartę na telefonie klienta można aktywować już w kilka godzin od zakupu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia obsługują kartę eSIM i nie jest to rozwiązanie dla wszystkich.